Balkonowe czary mary

Kiedy robi się ciepło, nasze niewielkie mieszkanie w bloku zyskuje dodatkowy metraż. Oczywiście mam na myśli balkon. Jego urządzeniu poświęcam każdą wolną chwilę. Czasem żartuję sobie, że są to najciekawiej zaaranżowane 4m kwadratowe mieszkania. Ale, czy dla dziewczyny wychowanej na wsi, biegającej w dzieciństwie boso po trawie mogło by być inaczej? Po zamieszkaniu w bloku, w sposób naturalny stał się on namiastką ogrodu, zielonym azylem, miejscem gdzie najlepiej i najchętniej wypoczywam i relaksuję się. Przynajmniej tak było do zeszłego lata, bo zielona przestrzeń, którą mieliśmy przed oknami potęgowała uczucie relaksu. Teraz  sielankę zakłóciła niestety budowa bloku. Niemniej jednak balkon nadal jest miejscem ważnym, gdzie spędzamy dużo czasu.

Jak sprawić aby balkon stał się przytulnym azylem? Wszystko zależy od naszych upodobań i gustu oraz od tego w jakim otoczeniu najlepiej odpoczywamy. Ważne jest także to,  do czego ma on nam tak naprawdę służyć.

W czasach gdy nie miałam  dziecka, balkon zamieniałam w zieloną oazę. Wystarczyło więc obsadzić go obficie kwiatami, a na środku zostawić miejsce na stoliczek czy leżak. W tak stworzonej przestrzeni wspaniale odpoczywałam.

***

Od kiedy jednak mam dziecko najważniejsza stała się dla mnie funkcjonalność i bezpieczeństwo balkonu. Zrezygnowałam więc z sadzenia kwiatów,  a przestrzeń na balkonie postanowiłam wykorzystać między innymi do zabaw z moim synkiem. Dzięki pomysłowości męża stworzyliśmy całkiem miłą i intymną przestrzeń do życia, która w zależności od potrzeb staje się cichym kącikiem gdzie można wypić kawę i zjeść podwieczorek, placem zabaw lub miejscem do leżakowania.

Balkon ogrodziliśmy płotem z trzciny, a po jednej stronie dodatkowo zamontowaliśmy drewniany parawan, który potęguje uczucie prywatności, dzięki czemu od razu zrobiło się tutaj przytulniej. W kąciku postawiliśmy mini stoliczek z krzesłami (zajmuje niewiele miejsca i jest w sam raz na balkon w bloku). Jego zaletą jest również to, że jest bardzo lekki, i zarówno stoliczek jak i krzesła składają się i rozkładają bardzo łatwo. Wydaje mi się, że jednak największy efekt metamorfozy osiągnęliśmy układając na płytkach drewnianą podłogę. My zakupiliśmy ją w Ikei, jest bardzo łatwa do złożenia i niesamowicie zmienia wygląd balkonu. Teraz balkon robi wrażenie jakby dosłownie stał się przedłużeniem pokoju. Poza tym po takiej podłodze można chodzić na boso, bo się nie nagrzewa. Idealna rzecz, szczególnie gdy ma się małe dziecko.

Balkon to fantastyczne miejsce do zabaw z dzieckiem


Idealnie sprawdza się również jako miejsce gdzie można usiąść, wypić kawę i porozmawiać
 


Gdy uda się wykraść w ciągu dnia wolną chwilkę, można się wspaniale zrelaksować na leżaku


A w nocy, gdy uda mi się już uśpić dziecko i zamknąć sprawy dnia codziennego, lubię przed snem wykraść się na balkon, położyć na leżaku i oglądać gwiazdy.

Chwile jak marzenie

Cisza, która mnie otacza, widok rozgwieżdżonego nieba i zapach zieleni sprawia, że dopiero wtedy tak naprawdę odpoczywam. Bywa, że zasnę i obudzi mnie płacz dziecka, przemykam wtedy cichaczem do mieszkania i na nowo wcielam się w rolę mamy. Ale te chwile na balkonie w czerwcowe ciepłe noce są jak marzenie.

***

Oczywiście można iść dalej w upiększaniu balkonu. Można zamontować półeczki na trzymanie różnych drobiazgów, można zawiesić dodatkowe oświetlenie, dzięki któremu balkon szczególnie wieczorem nabierze romantycznego charakteru. Można zamontować markizę lub sprawić sobie parasol przeciwsłoneczny. Możliwości jest na prawdę co niemiara. A urządzanie balkonu jest równie wciągające jak urządzanie mieszkania. Dlatego zachęcam wszystkich do takich metamorfoz swoich balkonów, bo efekt na pewno przeroście Wasze oczekiwania. Miłej zabawy i pamiętajcie jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma.

Share this:

JOIN CONVERSATION

2 komentarze:

  1. Uwielbiam kiedy balkon traktowany jest jak kolejne pomieszczenie, które można wykorzystać jako strefę relaksu i zabaw bla dzieci. Stworzyłaś piękne miejsce :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję. Balkon to najfajniejsze miejsce w mieszkaniu, szczególnie latem. I daje nieograniczone możliwości

    OdpowiedzUsuń